Wednesday, February 22, 2012

Ettevalmistus

Kahe kuu pärast oleme juba Kreetal sooja päikese all.

Olen kuulnud, et kui inimene planeerib oma puhkust pikalt ette, siis mõjub see hea stressialandajana.
Loodan, et seda tugevdab veelgi minu soov enne reisi uurida, kuhu me läheme ja mida toredat võiks seal teha.

Kõik algas nii:
Olime bussipeatuses, ootasime bussi, kui saabus kõne:
"Kuulge, kas te oleksite huvitatud Kreeta puhkusest? 5tärni hotell, 7 päeva, kahele ühe hinnaga. Täna peab otsustama. Sõbrapäeva puhul pakkumine."

Meil tekib sära silmi, kuid kogureisi maksumus veidi ehmatab siiski. Oleme rohkem nö seljakoti reisijad, kes ka kahe tärniga kenasti lepivad. Uurime võimalusi minna odavlennufirmaga.
Kuid lõpuks otsustame siiski leboreisi kasuks.
Seega- Kreeta kahe kuu pärast!

Mõni aeg enne sõbrapäeva saabub minu facebooki kontole kiri:


Tere Heleri!

Osutusite Tammerraamatu fännilehel Facebookis õnnelikuks võitjaks! Palju õnne!

Kuhu saame saata raamatu "Iidsete aegade lood I"?

Parimate soovidega,
V. T.

Tegu ühe mu lemmikraamatuga lapsepõlves. Lugesin seda alati mõnuga ning nautisin lugusid jumalatest ning inimestest. Lood olid head ja õpetlikud. 

Ja nüüd ma taipan- kõik lood seal raamatus puudutavad siit ja sealt mõnda Kreeka juurde kuuluvad saarekest või osa Kreekast. Kavatsen nad kuidagi ära märgistada, et ma juhmina siis neist teadmatult mööda ei jalutaks. 

Ehket kõigepealt enda positsioneerimine Kreeta saarel ja siis raamatu hekseldamine.
Kindlasti ka trip.ee uurimine ja sealt põnevamate kohtade välja otsimine. 

Igastahes me läheme Iraklioni (Heraklio) ning ööbime hotellis nimega Iberostar Mirabello Beach & Village

Kirjeldus:
Hotell Iberostar Mirabello Beach & Village asub otse mere ääres, suurepärases Mirabello liivarannas ning pakub merevaatega majutust. Agios Nikolaos jääb 2 km kaugusele ja Elounda on samuti lähedal.
Hotellis Iberostar Mirabello on väike spaa, kus on sisebassein, 4 välibasseini ja spordirajatised. Harrastada saab tennist, jalgpalli, purjelauasõitu, veesuusatamist, sukeldumist ja muid veespordialasid. Meelelahutust pakuvad mitmesugused etendused, rannapeod ja tantsuõhtud.
Hotelli Iberostar Mirabello 5000 m2 suuruses aias paiknevad toad on meeldivad ja mugavad. Neis on konditsioneer, väike külmik, seif, televiisor ja marmorist vannitoas vann.
Hotellis Iberostar Mirabello Beach & Village on suurepärased restoranid ja baarid. Pearestoran Sirens serveerib toite Rootsi lauas. A la carte restoran Il Patio pakub laias valikus Kreeka ja rahvusvahelisi roogasid.
Basseinibaaris Village Dolphin saavad külastajad maitsta suupisteid ning Kafenionis võtta tassikese traditsioonilist Kreeka kohvi. Rannabaarides Mermaid ja Tropical on saadaval värskendavad joogid, juhuks kui eelistate jääda randa.

Üks mõistlik arvustus:
Erik
  DuffelBelgia
13 juuni 2011
We loved all aspects of the hotel! Very friendly staff, speaking many languages and don't mind spending some time answering all of our questions. Recently decorated rooms, comfortable beds (hard but not too hard - we slept very well!) and silent minibar. Great food buffet (large, very large), with changing meals every day. Large free parking for our rental car. Great value for money (but we also only paid a last minute fee of 65 Euro per day).
Too be very picky: no free water during dinner: all drinks to be paid. Swimming pool water quite cold (kids didn't seem to mind, but adults did). The 10-15 minute walk to the city center is not always well lit, so bringing a small pocket light might help increase your safety :-)


Et siis taskulamp kaasa. Arvestades, kui kiiresti seal pimedaks läheb, siis on see tõesti hea mõte.
Olgu, aga kus ma paikneme täpsemalt?

Käepäraste vahendiga sain meid enamvähem kaardile pandud. 
Igastahes meie hotell asub kohas nimega Agios Nikolaos.
Äkki leian linnast mõned pildid. 

-----------------------------------------------------
Zeus oli Kronose ja Rhea poeg. Kuna Kronos vigastas oma isa ning sai vaid seeläbi troonile, siis isa needis teda ning sõnas, et tema järeltulijad teevad Kronosega sama, mida Kronos oma isaga tegi. Seetõttu otsustas Kronos kõik oma lapsed alla neelata.
Kui Zeus sündis, siis Rhea ei suutnud seda enam taluda ning pöördus oma vanemate Uranose ja maaema juurde (kusjuures Kronos ja Rhea on sel juhul õde ja vend) ning nad soovitasid Rheal sünnitada Kreeta saarel, Dikte mäel koopas.
Zeus kasvas Kreeta saarel üles.

Selline mägi on täiesti olemas:

Seal on täpsustatud, et Zeus kasvas üles koopas nimega Dictaeon Andron (Psychro Cave).
ja soovitus:
The Lasithi Plateau is a nice place for pleasant excursions. If you are more ambitious and want to climb to the summit of Mt Spathi, then ask at the village of Agios Georgios for the path leading to the small plateau of Limnakaro. The distance is 2 hrs long. At Limnakaro there is a dirt road leading to the shelter of the Mountaineering Club of Lassithi (30 minutes). Do not follow this road; try to locate the E4 path which leads to the top. The ground is not very solid, and special care is necessary. Go all the way up to the crest of the mountain and then keep moving to the left for the next 2 hours.


Leidsin kaardil isegi üles täpse Zeusi koopa asukoha :) 
Asub päris lähedal meie peatuspaigale. 
Üks pilt koopast:


Koobas, kus Zeus sündis.


Paistab, et koobas asub matkaraja piirkonnas. ehket oleks tore üks matk sinnakanti teha ;)


Iidsete aegade loos on peale Zeusi sündi juttu sõjast, mis toimus Kronose ja Zeusi vahel ning juttu on ka Olümpose mäest, kui kohast, kus edaspidi jumalad elutsesid.
Oma uuringute tõttu tean juba, et tegu on ühe saarekesega Kreeta lähistel.

Aga nii palju kui ma aru saan, siis Kreetalt Olümposele ühendust kahjuks siiski pole. Ometi võiks mõned pildid siia üles panna.

Sattusin ühele heale kaardile, mis määrab ära kogu Kreeka piirkonna:
(ma ei saa midagi teha, kuid veidi ma siiski kahetsen, et meil vaid 7 päevane reis on ja me peame vaid Kreetaga leppima. Sest tegelikult on seal piirkonnas ikka väga ägedaid kohti, mida võiks veel näha ja kus võiks niisama ringi vanderdada)
aga ehk kui meile seal meeldib, võime selle pikema reisi plaani endale nö tulevikuks tallele panna :)

Igastahes üks pilt Olymposest:

Kuna me mägironijad pole, siis ega vist eraldi reisi Olümposele poleks mõtet ka teha.

Infokillud trip.ee-lt:


Malia lähedal asub Agios Nikolaos, kus ise peatusin. Väga soovitan sinna ka minna ja veeda mõni õhtu seal linnaski. Ilus ehe kreeta linn, kus küll palju turiste, kuid kohalike konsentratsioon on samuti kõrge. Elounda ja Agiose sadamatest väljub rohkelt turismilaevu, mis teevad siis ekskursioone saartele. Sealt ise kõige mõistlikum pilet ka osta.
Sõida veel edasigi, kuni Vai palmiranda välja. Teepeale jäävad ilusad külad, väiksemad linnad (Sitia), tuled lõuna kaudu tagasi siis Irapetra samuti. Mõnusad mägiteed ja veel mõnusamad vaated. Vaadata on.
***********
Olime koos abikaasaga mõni aasta tagasi Agios Nikolaoses. Soovitan omaltpoolt kindlasti Spinalonga saart (saab Agios N.-st laevaga). Saar on olnud Veneetsia kindlus türklaste vastu ja hiljem leproosium. Agios Nikolaosest ca 10 – 15 km on Kritsa küla,kuhu ka tasub minna (enne küla on kuulus Panagia Kera kirik keskajast pärit freskodega, tasub vaatamist). Sitia linnas mäe otsas on vana kindlus mis kannab Kazarma nime (sellest ka väidetavalt sõjaline termin kasarm). Sitiasse läksime liinilaevaga, tagasi tulime bussiga. Käisime ka Ierapetra linnas, mis on Agios Nikolaosest lõunas. Linn ise on suht tagasihoidlik, kuid on ilus pikk rannapromenaad, rannapromenaadil vana veneetsia kindlus ja saarelt saab laevaga (edasi-tagasi) Chrissi saarele. http://www.ierapetra.net/chrissi.html
***********
Zeusi koobas Lasshiti platool on kindlasti vaatamisväärsus mis jääb Teie peatuskohast üle mägede lõunasse. Seal on ka veekeskus mis on suht ok. Vai rand on hea päevapuhkus. Iraklionis konossose palee (turismiobjekt mis jätab suht külmaks). Lõunarannik on vaiksem ja mägedes seigelda niisama on kõige parem kogemus. Ise olen olnud kreetal palju kordi ja saare risti-põiki läbi sõitnud.
Erinevalt eekirjutajatest tean rääkida, et Herssonissos on kohalike seas mitte just parimate linnade nimekirjas kuna seal on palju briti ja vene turiste ja nad ei ole just kõige talutavamad …:)
Autorendist parim on voyager, endal ei ole siiani nendega probleeme olnud.
***************
Tere,
ise ole puhanud Stalidas, mis on Maliast nii poole tunni jalutuskäigu kaugusel. Stalida on rahulikum koht kui Malia. Malia on just briti noorte pidutsemis koht, päris lärmakas linnake. Kui küsid mida seal teha (peale pidutsemise), siis minu meelest pole seal midagi teha.
Seal kandis on veepark (Water City)- külastake seda, seal on tegevust nii lastele, kui ka täiskasvanutele. Kui sinna minna ekskursiooni bussiga siis seal olemise aeg on pisut liiga pikk – ehk siis hommikul kella 10-ks viiakse sinna ja õhtul kell 6 viib buss oma linnakesse tagasi. Kui võimalik siis minge omal käel.Lasshiti platool peaks ära käima, Agious Nikolaus, Chania- omamoodi lahedad linnakesed. Ja muidugi võimaluse korral mägedesse- vaatama kuidas kohalikud elavad.
************
Lemmikkohad, mida külastasin olid Vai rand koos Zakrose küla kaudu tagasisõitmisega, Lasithi plato, Boutari veiniistandus koos degusteerimisega, Agios Nikolaus õhtusel ajal, Iraklion õhtusel ajal, Igasugused kivivaremed siin ja seal olid huvitavad vist tänu LP'e ja TOP10 abile.
************
Veepargid
Kõige suurem ilmselt on saarel Watercity, asub päris mäe tipus.Asukoha suhtes pole päris kindel aga enne Hersonissost vist keeras buss mägedesse .Sinna tehakse eraldi reise, võib osta igast reisifirmast, keel ilmslt pole oluline, ainult veega ju tegemist. Park on võimsalt suur, igale eale.Minu lastele meeldis a-18 a. ja 9 a.
*************
Watercity oli tõeliselt vägev veepark. Me ei jõudnud seal kõike läbigi käia ja lapsele jäi sellest väga tore elamus. Pidi ka euroopas üks suuremates veeparkidest see olema.
*************
Viibisime Kreetal 04.-11.08. Külastasime Watercity veeparki, mis läbi Novatoursi läks maksma 28 euri nägu. Lisaks sai võtta kapi, mis maksis 6 euri, võtme tagastamisel sai 3 tagasi. Park asus mägedes ja isegi 30–35 kraadise päikese käes hakkas veest välja tulles külm, kuna tuul on seal kõrgel üsna tugev. Park oli väga suur, aga 6 tunniga, mis meile antud oli, jõudsime kõik asjad mitu korda läbi proovida. Rahvast oli muidugi murdu, oma 100 inimese kanti oli pea iga toru juures järjekorras. Atraktsioonid on vägevad, paljudes torudes saab kasutada suurt kummirõngast, soovitan nendega sõita, sest ilma on osades kohtades üsna valus sõita, mina ja mu tüdruk sõitsime ujukad auklikuks :) Seal on olemas nii mägijõgi ja erinevate kallakutega torud, nii mõnigi võttis suured mehed vanduma. Lastele on samuti omad basseinid ja mängukohad. Tasub kindlasti minna!
*************
Viibisin 21–28.08 Kreetal Agios Nikolaoses(üsna Elounda lähedal) ja külastasin samuti Watercity veeparki. Buss alustas sõitu hommikul Eloundast. Eelmise kommenteerijaga küll ei nõustuks, et külm hakkas, täitsa mõnus oli. 6 tunniga käisin mitmeid kordi atraktsioonidel ja jäi aega isegi päevitamiseks. Lamamistoole on seal tohutult ja need on ka tasuta. Kasutasin samuti enamasti kummirõngaste atraktsioone(mõnusam, ei põrutanud ega kribinud), kuid proovisin ka ülejäänud ära. Järjekorrad polnud ka üldse suured. Meil õnnestus küll peaaegu igale poole mõne minutiga saada. 100 inimest iga toru juures on küll liialdus või vedas meil lihtsalt päevaga. Igatahes julgen seda veeparki soovitada soojalt!
************
Liivarannad
Ilusad rannad on lõunarannikul, ja ikka mida kõrvalisem koht, seda mõnusam rand. Matala lähedal on kaunis rand (pool on nudistide päralt, aga see pole üldse nii nagu Pirital…)
Elafonissi on ilus liivarand, aga rahvarohke. Loodes ühel poolsaarel oli ülimõnus koht.
Idas Vai banaanikasvatuse lähistel on Itanos Beach – väga ilus ja inimtühi. Kõrvalolev ja tuntud Vai rand oli kohutav:(
************
Kindlasti Elafonissi rand! Lausa fantastiline – ka sõit sinna ( valige kindlasti rannuäärne tee! )
***********
Sattusin ka septembri alguses Elafonissi randa. Nii suur tuul oli, et mõnusast rannasvedelemisest ei tulnud midagi välja. Tuulevarjud lendasid… Giid polnud ka paari aasta jooksul sellist ilma näinud. Aga üldiselt seal pidavatki küllaltki tuuline olema?
**********
Kindlasti mine Preveli'sse (saare lõunaosa), kus suubub mägede vahelt jõgi merre ja rand on lopsakalt palme täis, ning ka Gramavoussa, kuhu küll ilma laevata on pisut keeruline saada, aga hea tahtmise juures saab ka maad mööda (läbi proovitud). Gramavoussas polnud üldse eriti rahvast ka
**********
pakuks kõigepealt Palm Beachi (Preveli), siis Balose ja Falasarna. Kui tahad vaiksemaid kohti, kus vähem rahvast, siis mulle meeldis veel nt Sfinari.
*********
Kui rääkida Palm Beachi'st (Preveli), siis vähemalt 2 aastat tagasi oli rand küll puhta veega ja kaunis, kuid kogu see palmide alune oli tihedalt-tihedalt inimeste rämpsu ja kõike muud võimalikku täis. Üsna jube oli seal jalutada, eriti, kui juhtusid teerajalt kõrvale vaatama-astuma. Ja haises kohutavalt. Samas oli seal rannal üks mõnus väike tavern, kus sai nautida külma koduveini ja muheda peremehe seltskonda.
Siiani on aga parima ja kustumatu mulje jätnud Matala, eriti kui istuda pärastlõunal mõnes neist mereäärsetest tavernatest, nautida suurepärast sööki-jooki ja lasta ajal kulgeda päikeseloojangusse. Vaade on fantastiline! Vesi on väga puhas, rannal saab mängida võrkpalli või kolada neis endiste hipide koobastes. Üldiselt on pea kogu lõunarannik imeline. Väikesed külakesed lahesoppides, vähe turiste. Oleme Kreetal alati rentinud auto ja veetnud enamuse ajast just seal.
************
Kreeta ilusaim (ilus on vähe öeldud)rand on kahtlemata gramvoussa (piraatidesaare juures) Seda vaadet, mis teel sinna paistma hakkab...... ei hakka kirjaldama, sest sõnad saaks otsa. Muidugi tee sinna poolsaare tippu autoga on juba omaette seiklus, kuna see on kruusatee, silte pole ja võib tekkida mõte, et kas see viib ka üldse kuhugi välja aga viib, aga kannatust. Lõpuks lõppeb tee ühe taverna juures, kuhu saab autod jätta kohalike kitsede valvata:):) ja sealt tuleb jalgsi minna 2 km enne kui hinge lõplikult kinni võtab. Sai käidud ka Elafonissi jt randades kuid sellist teist ei leidnud enam. Kui midagi veel soovitada, siis hipirand Matalal.
************
Superilus rand on Balose Laguun – see on tõeline maapealne paradiis!
Sai käidud ka Vai rannas, aga see ei jätnud kahjuks mingit erilist muljet.
Balose laguun ongi Gramvousa saare juures.
Gramvousa saar on eraldi sinna viivad eraldi väikesed laevad,Gramovusal tehakse tuur endises kindluses ning saab ka seal ujuda, ka seal väga ilus rand, ning edasi sõidetakse Balose laguuni. Saab ka Hundiplika juhendi järgi ise autoga ja jala siis minna.
On tõesti vaatamist väärt, täielik paradiis.
***********
Preveli rand on ilus ainult ülevalt vaadates, Alla jõudes näed, et tegelikult on ta väike ja üsna räämas, liiv on halli värvi. Ja siis tuleb veel üles ka ronida. Rannas vedelemiseks on Elafonissi tunduvalt etem.
**********
siklikult meeldis Kreetal kõige enam Elafonisi rand – tänu nn roosale liivale oli see teistest erinev. Puhas rand, türkiissinine vesi.
**********
Vaatasime Prevelit ülevalt platvormilt ja ütlen ausalt, et oli suur pettumus, ei midagi erilist. Kuna seal olla olnud suur tulekahju, siis palmide tüved on kõik mustaks põlenud
Santorinile?

Käisin Iraklionist Santorinil, laeva nimi oli küll mingi “…Prince…”, suur laev. Laev väljus kl 7:30, sõitis ca 4 tundi. Meie käisime Novatoursi kaudu, võtsime kogu nende paketi, st laevasõit, õhtu- ja hommikusöök laevas + bussireis saarel. Jäime väga rahule, ehkki kui teine kord minna, võtaks mingi kohaliku pakkuja paketi ja läheks kiirlaevaga, kokku 8 tundi merel oli ikka natuke palju. Kuigi laevalael sai päevitada ja sees õpetati kreeka tantsusid tantsima.
Saarel viidi meid sadamasse, need, kes saareekskursiooni ei ostnud, laevalt maha ei saanud ja sõidutati edasi Fira'sse, pealinna, kust meid pärast kõiki koos laevale tagasi lasti. Laev hakkas tagasi sõitma 17:30 paiku.
Saarel oli ekskursioon, sõitsime Oia linna (imeilus maaliline koht!!!), seal oli ca 1,5 h vaba aega, siis sõidutati meid Fira'sse, kus oli jällegi ca 1,5 h vaba aega. Sealt pidi ise omal käel sadamasse jõudma. Selleks oli 3 varianti: kas õhutrammiga, eesliga või jalgsi mööda 600-astmelist treppi. Kaks esimest olid tasulised. Meie valisime 3-nda variandi, kuna tahtsime kõndida. See ei säästnud meid aga eeslitest, kelle liikumistrajektooriks oli seesama trepp. Seega pidime seal nendega rinda pistma, rääkimata sellest, et jalge aluseks oli kas vana sõnnik või siis värske. Kes loomi ja haisu ei kannata, sõitku elektritrammiga.
Bussireisi ajal tutvustati saare ajalugu, omal käel sõites pead seda ise uurima.
Seda, kas ka laevalt ekskursioone osta saab, ma kahjuks ei tea. Ise jäin reisifirma poolt pakutavaga rahule küll. Kuna teistel päevadel sõitsime Kreetal niikuinii ise ringi, siis oli hea vahelduseks bussiga sõita ja lasta endale kõik nö kandikul kätte tuua.
Muljed – seda saart pead ise nägema. Meie reisigrupi inimesed tänasid reisijuhti, et see saarest niivõrd köitvalt rääkis, et nad Santorini-reisi otsustasid osta. Nad ütlesid, et ei kahetse :)
***********
Käisin selle kiirlaevaga " Panagia Thalassini ": oli ostetud reisibüroost ( Marhaba ).Veidi häiris see, et samal ajal olid mitmed firmad ( kokku kümmekond bussi ) Santorinil ringi sõitmas,eestikeelset gruppi ei saanud kokku,inimesed olid laiali erinevates bussides ja tiba oli segaduat ka…Aga saar ise on imeline, tasub vaatamist.kiirlaevaga jääb saarel vaatamiseks aega rohkem.
***********
Käisin samuti Rethymnost kiirlaevaga “Panagia Thalassini”. Ostsin ühest kohalikust büroost – (maksis 75 eurot, Marhaba oma 87 eurot) – peamiselt suhtlemise lusti pärast. Kui sinus on veel rohkem seiklejaverd ja su südametunnistus lubab irw, siis võid proovida leida kohta, kus müüakse ainult laevapilet (edasi-tagasi 57–60 eurot). Minu meelest on selline koht üsna Fortezza lähedal. Eelmisel päeval nad turistile ainult piletit ei müü. Sadamas ma samuti ei näinud (ei otsinud) kohta, kus pileteid müüakse, laev aga väljub 7.30. Niisiis uuri eelnevalt välja, kas saab samal hommikul sadamast piletit osta. Sul on sellega kiire, sest Marhaba müüb oma ekskursioone loomulikult kohe hommikul pärast saabumist. Kõige mõistlikum vist Rethymno sadamasse Eestist helistada. Santorinil Firal, õigemini Fira sadamas, mille nimi mulle ei meenu, on bussid vastas, istud lihtsalt rõõmsasti sellesse bussi, kus jutt käib sulle arusaadavas keeles. Edasine on vist ka natuke vedamise asi (?). Bussid külastavad kõik samu kohti, kuid (vist) erinevas järjekorras. Sellest vist oleneb (?) kui kaua sa mingis kohas oled. Meie buss peatus 3 tundi Firal (kus ei ole keskpäevases palavuses palju rohkem midagi teha kui vett juua ja poodides kolada, siiski seal on ka muuseum, aga mina ei teadnud sellest alguses mööda jalutadas, et asi kipub igavaks ja pärast polnud enam piisavalt aega, ei leidnud seda kohe uuesti üles ka). Oias, kus on vaadata ja pildistada oi kui palju ja kus ma olin plaaninud mõnes romantilises kohas einestada, peatusime ainult tund aega. Lihtsalt jooksid korraks läbi ja klõpsutasid valimatult pilte teha. Pyrgosel läks asi veel lõbusamaks, seal oli 10 minutit aega. Hee. P.S. Fira on muidugi ka OK, sealt on tore vaade “calderale” ja puha, lihtsalt sa ei imelte ju seda vaadet 3 tundi. Tegelikult ma arvan, nad tahavadki, et sa Firal shoppaksid ja sööksid, Oia ja Pyrgos müüvad aga just oma atmosfääri ja vaateid. Seetõttu ei anta sulle nende sisseahmimiseks piiramatus koguses aega. On vaja, et sulle jääks okas hinge ja sa 1) läheksid tagasi 2) ostaksid postkaarte.
**********
Mina panin algselt selle küsimuse siia ja nüüd on endal ka käidud. Soovitan kiirlaeva, tavaline läheb üle 4 tunni ja kohapeal aega vähe. Meil oli aega saarel olla ca 9 tundi. Olime 3 tundi Firas, siis Kamari randa, siis veinimuuseum ja lõpuks Oia. Oias oleks võinud rohkem aega olla ja rannas ja Firas vähem. Kuna busse ja turiste on palju, siis giidi sõnul ei pidavat ise saama otsustada, kus kohas kui palju aeg veeta ja mis järjekorras kohti vaadata. Programm pannakse paika Santorini-poolselt juba sellise arvestusega, et kõik turistibussid samal ajal samas kohas ei oleks. “Panagia Thalassini” läheb Rethymnonist Santorinile ainult teisipäeval ja teistest linnadest samuti ainult teatud kindlal päeval. On ka muid kiirlaevu, aga sellisest omal käel minemisest, et ise ostad ainult laevapileti, ma eriti ei tea.
**********
Käisin Kreetal 2008. a septembri keskel. Kohapealt ei saanud Santorinile minevatele kiirlaevadele pileteid, kõik oli välja müüdud. Ostsime ise augusti keskel interneti kaudu, kõigile väljumistele ei olnud ka siis enam pileteid saada. Seega oleks mõistlik kohe praegu ära osta. Sadamas on palju hotellipakkujaid, öömaja leiad kindlasti ka kohapealt.
***********
Laev Santorinile väljub Iraklioni sadamast. Olime sept. 2010 alguses Agios Nikolaoses ning ostsime Santorini reisi sealsest kohalikust reisibüroost (Nostos tours). Sealt startides oli hinnaks 135 EUR (sisaldas laevapileteid, saareekskursiooni ja edasi-tagasi transferi sadamasse).
Laev Flyingcat 4 väljus vist 9.45, sõidab u.2 tundi. Saarel jääb aega u.5 tundi. Ekskursiooni käigus külastasime me 3 linnakest: Pyrgos, Oia ja Thira. Reisibürool oli pakkuda ka teise programmiga Santorini reis, kus oleks saanud lisatasu eest ka vulkaanikraatri juures käia ning seljuhul jäi linnades vähem aega ning ühes vist ei käidud üldse.
**************
Aga ostke reis kohalikult reisibüroost, nemad peaksid tegema ka väikeste kiirlaevadega neid reise ja jääb kauem aega kohapeal olemiseks. Hinnad ka odavamad kui meie reisikorraldajate kaudu ostes.
Ilus on see saar jah, ise olin seal eelmine suvi terve nädala.
Kindlasti võtke ka saare ekskursioon (sest minu mäletamist mööda olid need hinnad seal eraldi. Et kui esialgu vaatad, et oh kui odav, siis sealt on kindlasti puudu saare ekskursioon).
Kui 2a tagasi Kreetal käisin, siis eesti reisikorraldaja põhjendus suurte laevade kasutamise kohta oli see, et kuna vahest võib merel torm olla, siis seetõttu on suur laev kindel ja stabiilne. Pole karta, et ekskursioon ära jääb.
***************
Saarel omal käel liikumine samuti hea, sest kohalikud bussid sõidavad tihti ja vahemaad pole eriti pikad. Kui lähete üheks päevaks, siis pole mõtet küll midagi rentida. Kas siis võtta kohe ekskursioon või siis liikuda kohalike bussidega.
Mina liikusin omal käel ja igati rahule jäin. Kui randute teises sadamas s.t ei ostnud ekskursiooni, siis saab liikuda köisraudteega ülesse nt. Nimelt pealinn Fira asub kõrgemal. Ja mingiks kindlaks kellaajaks peate siis sadamas tagasi olema.
********************
tavaturistile on muidugi mugavam võtta Heraklionist kiirlaevapilet ja osta kohalik ekskursioon.
Niisama ise minejatele sama, Heraklionist kiirlaevaga kohale. See esimene sadam asub pealinnast veidi kaugemal. Kui sadamas taksosid saada ei ole, saab selle tellida sõbralike restoranikelnerite käest. Taksodel on kõigil ilusasti taksomeetrid peal. Sõit Firasse maksab kusagil lahedalt arvestades 10 eur kandis.
Ainukene saare taksopeatus ja bussijaam asuvad praktiliselt kõrvuti Firas. Hommikul on mõnus veidi Firas ringi vaadata. Alt sadamast üles tulev 588 astmega eeslitee kindlasti. Siis on aeg mõelda, et kuhu edasi… Ilm kisub päevapeale pisut palavaks ja päike paistab lagipäehe …
Bussiga. Bussipileti üks ots 1.2–1.8 euri.
Musta liiva ihalajetele soovitan sõita Kamarisse. Seal aega ka lõunatada. Soovitan viimast restorani rannapromenaadil kaljude pool otsas. Tallekints on võrratu, eriti koos spagettidega. Seda restorani peetakse aastast 1964.
Siis jääb veel veidi aega, et tutvuda poodidega, jalutada musta liivaga rannal, siis bussiga Firasse tagasi ja taksoga sadamasse. Või tellida takso kohe Kamarist, mõnest hotellist, restoranist või poest. Kohalikud on alati väga abivalmid. Kamarist otse sõidab takso läbi Pyrgosest ja kohalikust viinamarjaistanduste kandist. Sõit maksab kusagil 17 eur kanti. Vaated võrratud.
Variant on veel varemetehuvilistele, sõita vahepeal minibussiga Kamarist üles Ancient Thirasse, sealt avanevad võrratud vaated.
Kiirlaev läheb tagasi kella kuue paiku.
Teine võimalus on sõita peale Firaga tutvumist bussiga Oiasse. See linn on ainulaadne ja vaated hingematvad. Oia peakirikus on laulatatud ka Putini tütar ja see on maailmakuulus päikeseloojangute ja pruutpaaride romantikalinn. Sealkandis on suvilad ka kõikvõimalikel maailmakuulsatel seleebrititel.
Tagasi jälle bussiga Firasse ja taksoga sadamasse. Sadamas on mõnus kaipealses restoranis naturaalset apelsinimahla drinkida ja laeva oodata.
****************
Olen käinud 19 riigis ja lugematu arv reise,aga Santorini on esikohal küll.Väga ilus.Tulin äsja Mallorcalt ,Sanotoriga võrreldes 3+.
********************
Santorini on tõesti koht, millesarnast teist ei leia. Käisin 2006.a. nädalasel Santorini reisil ja puhkus oli mõnus. Sõitsime ATV-ga saare risti põiki läbi. Saar on täesti paras 1. nädalaseks reisiks,kui just teist nädalat lihtsalt rannas ei veeda.
Mis seal siis erilist oli…
Pealinn Fira- need valged majad, kitsad tänavad ja merevaated, selline tunne, et siin aeg on peatunud ja ongi maailmalõpp…õhtused päikeseloojangud Oia linnas, kuhu kogunevad turistid, et seda imepilti näha…
Tõsi on see, et laste peale ei ole veel mõeldud, sest see on alles arenev turismipiirkond, aga see-eest kahekesi olemiseks on see väga romantiline koht.
*****************
ATV rentida on ilmselt seal kõige parem variant, aga ka bussiliilkus on igati normaalne, kuid seda ainult päeval.
**************
mõttekas on minna Santorinile siis, kui turismi kõrghooaeg on juba läbi, kas siis mais või septembris. Siis on saar tõesti rahulik ja mõnus ning kogu võlu täiega nauditav, ilma tunglevate turistide hordideta. Samas temperatuur meie inimesele rohkem vastuvõetav ja ka hinnad kõik odavad.
***************
Santorini on küll väga ilus, aga kui te tulete Kreetalt päevatuurile, siis on seda selgelt väga vähe. Näete ainult Firat ja Oiat. Te saate ainult põgusa ülevaate. Meie käisime eelmise aasta septembris ja olime saarel 3 päeva. Kreetal on ju ka nii palju vaadata.



Vaatamisväärsused?
Kreetal ongi mugav ise ringi rännata ja nii vaatamisväärsustega tutvuda.Selleks on kõige parem auto rentida ( rendifirmasid on igas linnas praktiliselt iga nurga peal).Kus on tasuline sissepääs, seal on tavaliselt putka või majake vaatamisväärsuse alguses.Enne tasub muidugi infot hankida, mida üldse külastada. Meie näiteks võtsime iga päev mingi kindla suuna ja siis vaatasime sealkandis olevad kenad paigad üle.Samaaria mäekurusse tasub tõesti mingi grupiga minna, see ekskursioon tasub osta kohapealselt reisibüroolt, saab odavamalt kui pakuvad meie Eesti reisibürood.Pimeda peale ei tasu jääda, sest seal läheb suht vara ja ruttu pimedaks ja siis on raske võõras kohas orienteeruda.Meie sättisime alati nii, et kella 7–8 vahel jõudsime hotelli tagasi.

************
Samaria – mõnus – vajalikud head jalatsid ja veepudel väikses seljakotis. Vett saab rajal olevatest kraanidest (neid oli üsna tihti). Üle 1 km allamäge astumine on tegelikult päris raske. Hea oleks kui mõnda jahutavat spordikreemi kaasa võtad.
Olenevalt ilmastikust võiksid olla valmis ka jahedamaks ilmaks.
Knossos – jama – enamasti eelmise sajandi fantaasia, sest midagi endist seal selles ulatuses, nagu reklaamitakse, seal küll ei ole. Arhealoloogile võib-olla huvitav. Lähedalolevat Herakleionit ei külastanud.
Gramavousa rand ja mereröövlisaar – mõnus – võta laevareis.
Hania linn – mõnus jalutuskäik – käi ka sadamas ja jaluta pikal kail nind otsi krabsisd.
Autoga omapäi – nägime huvitavaid kohti, kuhu muidu ei oleks pääsenud (sh väike palmisalu mõnusas väikses rannas – suurim palmirand asub saare idaosas ja see oli midagi muud). Auto otsimiseks kulus mõni aeg, et leida sobivat hinda ja kindlustustingiumusi.

Info Iidsete aegade loo I osast.
Jumal Apollon sündis saarel nimega Deelos (Dhilos). 
Apollon oli jumal Zeus ja Leto poeg. Hera karistas taas naist, kes oli Zeusiga koos olnud ning saatis teda taga kiusama hirmsa koletise nimega Phyton.
Ühelgi saarel ei lastud tal sünnitada, lõpuks sai siiski seda teha Deelose saarel.
Kuula.


http://www.reference.com/browse/delos


No comments:

Post a Comment